Bakan Yazıcı:'Kooperatifçilikle İlgili Lisansüstü Tezler İçin Maddi Destek Vereceğiz'

Yüksek Lisans Tezine 3 Bin TL, Doktora Tezine 10 Bin TL

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı,  kooperatifçilik sektörünün önünü açmak, daha etkin ve verimli bir yapıyla sektörü geleceğe hazırlamak için akademik eserlerin sayısının artırılması gerektiğini belirtti.

Bu amaçla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile kooperatif üst kuruluşları arasında imzalanan protokoller kapsamında yüksek lisans ve doktora tezlerine destek projesi başlatıldığını ifade eden Bakan Yazıcı, böylece sektörle ilgili akademik çalışmaların sayısının ve niteliğinin artırılmasının hedeflendiğini kaydetti. 
 
Hayati YazıcıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna tanıtılan "Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı"nda yer alan hedeflere emin adımlarla ilerlendiğini vurguladı.

Kooperatifçiliğin en önemli ilkelerinin “eğitim, öğrenim ve bilgilendirme” olduğunun altını çizen Yazıcı, “Dünyada kooperatiflerin önemi artık daha iyi anlaşılmaktadır. Kooperatifler bir yandan ortaklarının sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılarken, diğer yandan da toplumun genelini önemseyen işletmeler olarak her alanda varlıklarını göstermektedirler” ifadelerini kullandı.
 
Bakan Yazıcı, kooperatifçilikle ilgili yüksek lisans tezleri için 3 bin, doktora tezleri için de 10 bin lira maddi destek verileceğini ifade ederek, gerekli şartları taşıyan herkesin bu desteklerden yararlanabileceğini kaydetti.

Söz konusu desteklerden yararlanmak isteyenler, başvuru süresi, şartları ve diğer bilgilere Bakanlığımız Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünün "koop.gtb.gov.tr" internet adresinden ulaşabiliyor.

- Hangi Tezler Desteklenecek?
2013 yılı ve sonrasında üniversitelerin yüksek lisans veya doktora tez jürisi tarafından kabul edilen kooperatifçilikle ilgili Türkçe yazılmış tezler desteklenecektir.

Proje kapsamında destek verecek kooperatif birlikleri ve merkez birlikleri şunlar:
- S.S. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği
- S.S. Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği
- S.S. Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği
- S.S. Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği
- S.S. Tariş Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliği
- S.S. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği
- S.S. Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği
- S.S. Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği