AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI

Ahilik Coşkuyla Kutlandı

İL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN İSMAİL HAKKI UYGUN'UN KONUŞMASI
Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım, Kamu kurum ve kuruluşlarının değerli temsilcileri, çok değerli oda başkanlarımız, kıymetli misafirler, geleceğin ustaları sevgili öğrenciler…Kütahya İli Ahilik Haftası Kutlama Programına hoşgeldiniz.
 
Her sabah Besmeleyle açılır dükkânımız.
Hakk’a iman ederiz, Müslümandır şanımız.
Eğrisi varsa bizden, doğrusu elbet sizin.
Hilesi, hurdası yok, helalinden malımız.
Müşterilerimiz velinimet, yaranımız yarimiz.
Ziyadesi zarar verir, kanaattir kârımız.
 
Pek çok güzel söze ilham veren ve bu güzel sözlerden ilham alan “Ahilik” İslam dininin ve evrensel etik kurallarının ticari hayattaki uygulamaları ve ticari hayata yansımalarıdır. Ahilik aynı zamanda bir hayat tarzıdır, bir yaşam biçimidir. Ahilik kültüründe “dostluk başka, alışveriş başka diye bir anlayış yoktur. Ahilik iyilik yapmaktır, kötülükleri engellemektir. Ahilik fakir ile zengini bir tutmaktır. Ahilik sadece ticari ilişkilerde değil, toplumsal ilişkilerde de dürüst ve güvenilir olmaktır. Ahilik mükemmel olmayı amaç edinmek ve mükemmel olmak için çalışmaktır.
 
Sayın Valim, Değerli konuklar... 1988 yılına kadar Kırşehir’de geleneksel olarak kutlanan Ahilik, aynı yıl yürürlüğe giren yönetmelikle resmi bir nitelik kazanmıştır. “Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği”nin 2008 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmasından sonra da bütün illerimizde olduğu gibi ilimizde de kutlanmaya başlamıştır.
 
Sayın Valim, Ahiliğin Kütahya için çok özel bir yeri vardır… İlimiz ahiler şehridir, ilimiz dürüst esnafların şehridir, ilimiz dürüst tüccarların, dürüst satıcıların şehridir… Sadece yaşadıkları döneme değil, günümüze de ışık tutan Ahi Evren, Ahi İzzettin, Ahi Erbasan, Ahi Arslan, Ahi Mustafa Kütahyamızın bilinen en eski Ahileridir…
 
Sözlerime son verirken, yoğun programına rağmen “Ahilik Haftası” etkinliklerinde her yıl olduğu gibi yine bizlerle birlikte olan, bizleri yalnız bırakmayan Valimiz Sayın Şerif YILMAZ’a Kütahyalı esnaf ve sanatkârlarımız ve ticaret erbabı adına şükranlarımı sunuyor, katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla, sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum.